Kraj chce do dvou let postavit Domov důchodců v Jihlavě. Žádá ministerstvo o dotaci

Necelých 150 milionů. To je suma, o kterou Kraj Vysočina požádal Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) v programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb. Peníze by rád použil na výstavbu Domova důchodců v Jihlavě v areálu krajské nemocnice.

„Jestli budeme v rámci hodnocení projektů úspěšní, bude známo nejdříve na přelomu května a června,“ sdělil Pavel Franěk (ANO), náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a nestátních neziskových organizací. Nový domov pro obyvatele seniorského věku by navýšil kapacitu pobytových služeb na Jihlavsku o 120 míst. Pokud vše půjde podle plánu, vyroste za heliportem krajské záchranky maximálně přespříští rok. Objekt, vedený jako odloučené pracoviště Domova Ždírec, má mít dvě křídla s třemi nadzemními patry. Poskytovat bude odlehčovací služby a služby se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou.

Kraj o ministerskou dotaci neusiluje poprvé. Za pomoci příspěvku od MPSV schváleného vloni by měla v průběhu května odstartovat stavba nového pavilonu Domova důchodců v komplexu Nemocnice Havlíčkův Brod. Projekt za 123 milionů korun nabídne pro seniory z havlíčkobrodského regionu celkem 109 lůžek ve vzdušných pokojích s terasami.

Jak informoval náměstek Franěk, kromě těchto dvou investičních akcí připravují krajští zastupitelé tak zvaný PPP projekt na modernizaci Domova pro seniory v Humpolci a problematice se věnují i jednotlivá města jako je Chotěboř, Pacov, Žďár nad Sázavou nebo Telč.

text: Lucie Pátková