Deset let spolupráce Vysočiny a Zakarpatí

Opravené základní a mateřské školy, modernizované venkovské ambulance s novým vybavením, ale i pomoc v sociálních službách a studentské stáže jsou výsledkem desetileté spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny.

Od roku 2007 prostřednictvím fondu ViZa kraj investoval do veřejně prospěšných zařízení 50 milionů korun. Stejnou měrou na tyto akce přispívá i zahraniční strana. Díky rozdělení investic tak partneři v Zakarpatí podpořili 100 miliony korun více než 150 společných projektů.

„Nejde jen o to přispět k rozvoji veřejné infrastruktury na venkově, ale především o důstojné navázání na společnou prvorepublikovou historii našich zemí. Rozšiřujeme například výuku českého jazyka a jednáme i o vzájemné podpoře cestovního ruchu. Morální a lidský dopad spolupráce má obrovský význam,“ doplnil Jiří Běhounek (nez. za ČSSD), hejtman Kraje Vysočina.

Anketa mezi krajskými zastupiteli:

Před deseti lety začala spolupráce, která prohloubila českou stopu, jež započala za první republiky. Ta stopa je i srdcích lidí žijících v chudém regionu Zakarpatské Ukrajiny. Dalším prohloubením spolupráce je příchod pracovitých a inteligentních obyvatel z Ukrajiny na pomoc české ekonomice. Bude to ku prospěchu obou regionů a na to je třeba se nyní soustředit.
Ota Benc (ODS), zastupitel Kraje Vysočina

„Jsem rád, že spolupráce přináší výsledky: opravené školy a sociální zařízení. A díky návštěvám konkrétních lidí si mohu udělat vlastní obrázek o zemi, z níž řada poctivých lidí pracuje u nás. Zároveň tam cítím hrdost na historii našeho národa, protože Čechů si tam váží.“
Miroslav Houška (KDU-ČSL), zastupitel Kraje Vysočina

Jako předseda klubu zastupitelů ČSSD jsem byl u zrodu spolupráce se Zakarpatím. Myšlenka pomoci oblasti, která byla téměř 20 let součástí Československa, se po deseti letech ukazuje jako velmi smysluplná a pozitivní. Deset let náš klub tuto spolupráci podporuje a i ten současný chce pokračovat. Zakarpatí je krásná země, vstřícná a přátelská. A nejde jen o investice. Zaměřujeme se na vzdělávání, oblast sociální a zdravotní, kulturu, cestovní ruch příp. podnikání. Proto pro nás stojí za to pokračovat i nadále ve vzájemné spolupráci.
Vladimír Novotný, (ČSSD), náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Navázání spolupráce mezi Krajem Vysočina a Zakarpatské Ukrajiny bylo před deseti lety velmi prozíravým krokem. A rovněž krokem důležitým. Žijeme v době, kdy se máme objektivně nejlépe v celé historii. A proto je velmi důležité pomáhat tam, kde takové štěstí nemají. Zakarpatí je nám velmi blízké, do druhé světové války bylo součástí Československa a zdejší lidé k nám mají stále velmi silnou vazbu. Jsem moc rád, že pomáháme v místních školách. Potřebují to a podmínky pro vzdělávání jsou velmi důležité.
Pacal Pavel (STAN + SNK ED), náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Výsledky spolupráce Kraje Vysočina se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny jsem měl možnost sledovat dosud jen v novinových komentářích. Po osobní návštěvě této oblasti a po seznámení se s konkrétními rozběhlými projekty, především těmi cílenými na děti a jejich vzdělávání mohu jen potvrdit, že tato spolupráce má správný směr. Má moji osobní podporu a budu se i do budoucna snažit, aby v závislosti na ekonomických možnostech Kraje Vysočina byla rozvojová pomoc rozšiřována do širšího spektra tamních občanských aktivit.
Josef Pavlík (nez. za ANO), náměstek hejtmana Kraje Vysočina

Zakarpatskou oblast Ukrajiny jsem navštívil celkem šestkrát. Vždy jsem poznával bezvadné lidi se srdcem na dlani, upřímné, kamarádské, pohostinné a hlavně vděčné za pomoc, která z Kraje Vysočina přichází. Model, který byl před deseti lety zvolen a oběma stranami přijat, tedy 50 % nákladů na opravy ze strany Kraje Vysočina a 50 % ze Zakarpatí, je myslím si optimální a za deset let spolupráce je vidět nejen ve velkých městech jako Užhorod a Mukačevo, ale i v menších městech a vesnicích ve všech okresech Zakarpatí. Opravy škol, školek, zdravotních a sociálních zařízení, ale i výměnné pobyty dětí a studentů, kulturní obohacení navzájem, jsou důkazem, že tyto dva národy mají k sobě stále velmi blízko. Klub zastupitelů za KSČM bude tyto aktivity podporovat i v budoucnu bez ohledu na rozdílné politické názory.
Milan Plodík (KSČM), zastupitel Kraje Vysočina

text: Petr Palovčík