Václav Provazník – nejlepší z mladých zemědělců

Ve Světlé nad Sázavou prokazovali svou dovednost, domácí borec zvítězil. V areálu praktického vyučování České zemědělské akademie Humpolec ve Světlé nad Sázavou se na počátku května uskutečnil sedmnáctý ročník soutěže Jízda zručnosti, kterou doplnily další soutěže pro veřejnost a den otevřených dveří s výstavou zemědělské techniky.

Pětadvacet studentů ze sedmi škol Vysočiny, kde se vyučují zemědělské obory, muselo předvést svou dovednost v řízení traktoru s vlekem po vyznačené trati. Na její zvládnutí měli účastníci limit osmi minut, přesto ji nejlepší zvládali v čase okolo dvou a půl minuty. „Na soutěži je nejtěžší zacouvání s vlekem do simulované garáže, druhým nejtěžším prvkem je rampa, ke které musíme přijet co nejblíž a neshodit ji. Jezdím doma s traktorem o víkendech,“ uvedl vítěz soutěže Václav Provazník, který studuje ve Světlé nad Sázavou už třetím rokem.

„Úroveň účastníků je stabilní a na vysoké úrovni, což je dobrá zpráva pro všechny zaměstnavatele v zemědělství, kteří přijímají do zaměstnání například opraváře zemědělských strojů,“ komentoval Otakar Březina, ředitel České zemědělské akademie v Humpolci. Jak dodal, čeští studenti jsou v řízení v mezinárodním srovnání téměř bez konkurence.

Rok 2017 je Rokem zemědělství, a proto přichází Kraj Vysočina se dvěma projekty, jimiž chce podpořit výuku na zemědělských školách regionu. „Prvním je repase staré techniky, kterou poskytla Krajská správa údržby silnic Vysočiny čtyřem technickým školám. Druhým je projekt Postav si svůj traktor, v jehož rámci budou studenti čtyř zemědělských škol moci od září z originálních dílů postavit traktor Zetor. Ty traktory budou za poloviční cenu a my jsme rádi, že tímto projektem můžeme navázat na projekt Postav si své auto,“ přiblížila záměry Jana Fialová (ČSSD), radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Nejlepší traktoristé se utkají v celostátním mistrovství České republiky v jízdě zručnosti, které se uskuteční 22. června v Sušici.

Více na www.zemedelstvizije.cz

Výsledky krajského kola soutěže v jízdě zručnosti

1. Václav Provazník, Česká zemědělská akademie, Humpolec, pracoviště Světlá nad Sázavou

2. Martin Klement, Česká zemědělská akademie, Humpolec, pracoviště Světlá nad Sázavou

3. Roman Bartošek, SPŠ a SOU Pelhřimov, pracoviště Kamenice nad Lipou

text: Milan Pilař