Středověká sklářská pec znovu přilákala návštěvníky

Opět po roce se na počátku září rozhořel oheň v replice středověké sklářské pece v lokalitě Vlkovsko v Havlíčkově Brodě. Pracovníci Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod připravili pro milovníky sklářství druhou tavbu s profesionálními skláři z Dobronína. „Letošní program jsme obohatili o středověké občerstvení, takže i já jsem například poprvé ochutnal oukrop, děti si mohly vyzkoušet mletí na kamenném mlýnku a získat tak mouku na svou placku, kterou si pak upekly,“ přibližuje doprovodný program druhé tavby Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

První tavbu prezentovali pracovníci muzea v minulém roce na 6. mezinárodní konferenci Historie sklářské a bižuterní výroby v českých zemích v Jablonci nad Nisou a na 9. interdisciplinární konferenci História skla – 2016 v Bratislavě. Dva odborné články vyjdou letos v časopise Sklář a keramik a jeden ve sborníku z jablonecké konference.

„Po první tavbě jsme museli pec opravit, protože popraskala. Získali jsme řadu zkušeností, které jsou cenné pro další tavby,“ dodal Jiří jedlička. Jeho slova potvrdil i František Novák, sklář z Dobronína, který se k brodské peci vrátil. „Musím říct, že je to dobrodružství, protože se stále učíme. Na druhou stranu má sklo z pece lepší kvalitu než z té mé v Dobroníně, která je na plyn a kde mohu regulovat teplotu, což je zajímavé,“ doplnil sklář, který se chce do Brodu vrátit v příštím roce na třetí tavbu.

V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod už nyní přemýšlejí, jak ke středověké peci doplnit další středověké stavby, například připomínající těžbu a zpracování stříbra ve středověku. „Mohl by tak v budoucnu vzniknout archeoskanzen, který v regionu zatím chybí,“ uzavřel Jiří Jedlička s tím, že záleží na finančních prostředcích, které se podaří získat.

text: Milan Pilař
foto: Libor Blažek