U Brodu je jeden z nejstarších mostů v Česku

Před osmi stoletími toho na území dnešní Vysočiny bylo jen málo. Přinejmenším jedna důležitá věc se ale v regionu nacházela. Haberská stezka – klíčová trasa, spojující v raném středověku Čechy s Moravou.

Když pak na dnešním Havlíčkobrodsku vznikly první vesnice a města, z Haberské stezky se začaly odpojovat různé odbočky, aby regionální obchodníci klíčovou trasu co nejvíc využili. Jedna z odboček – nejspíš kolem roku 1225 – začala spojovat tehdejší Smilův (dnes Havlíčkův) Brod a Polnou. Poutníci ale při cestě mezi těmito dvěma obcemi pravidelně řešili nepříjemný problém – museli se totiž brodit přes říčku Šlapanku, která cestu protínala. S touto obtíží se ale vyrovnávali nejspíš jen do konce patnáctého nebo počátku šestnáctého století. Tehdy totiž poblíž dnešní Věžnice vznikl kamenný most.

Kdo ho nechal postavit a kdy, není jasné. Písemné prameny o tom totiž žádné svědectví nepřinášejí. Historikové ale soudí, že most, který nese jméno U Lutriána, je starší než přemostění v nedalekém Ronově (to vzniklo s jistotou v šestnáctém století). Věžnice se tak může chlubit, že se jen nedaleko od ní nachází jeden z nejstarších českých mostů. Starší byly prokazatelně jen pražské mosty na Vyšehradě, Juditin a Karlův, pak most v Písku, ve Velharticích a také dva později rekonstruované mosty v Dobřví a Ralštejně. Most U Lutriána je poměrně malý, má tři oblouky, vystavěn byl z lámaného a neopracovaného kamene. Do současnosti se dochoval ve velmi dobrém stavu. Turisté se k němu nejsnáze dostanou po silnici z Věžnice nebo po modré turistické značce ze Šlapanova nebo z Kamenné.

text: Jiří Svatoš
foto: R Media